Головна » 2016 » Січень » 04

 

КОНКУРСНІ РЕФЛЕКСІЇ

 

         Протягом грудня 2015 року у Львівській області відбувся  обласний огляд-конкурс інструментальних ансамблів учнів старших класів  середніх музичних навчальних закладів, організований  методичним кабінетом навчальних закладів мистецтва та культури при  департаменті з питань культури Львівської обласної державної адміністрації.

         Звернення до  виконання саме камерних малих форм  мало на меті розкриття насамперед рівня культури фахової підготовки учнів як в технічному, так і в  художньому  розумінні. Адже саме камерне музикування виявляє рівень мислення  музиканта, його здатність до підпорядкування технічної майстерності  високим   цілям розкриття  змісту музичного твору. В цьому була складність і, поряд з цим,  глибока необхідність проведення конкурсу, спрямована на  розвиток  у майбутніх митців  прагнення до краси, гармонії, духовності. Саме цим були обумовлені програмні вимоги конкурсу  - виконання   творів класики та творів українських композиторів. Вперше була призначена грошова премія для  володарів Гранд-Прі.

         На конкурсі були представлені  різноманітні камерні склади, від класичних складів –   скрипка,  віолончель, фортепіано, до оригінальних, нетрадиційних поєднань – скрипка, бандура, акордеон, гітара. Поряд з цим, розлого були представлені інструментальні ансамблі, зокрема гітаристів,  духовиків, народних та ударних інструментів.

         Вражаючим на конкурсі було те, що педагогами та учасниками конкурсу була здійснена величезна робота з адаптації, обробки  класичних та українських шедеврів для  різних камерних складів. Завдяки цьому, відомі класичні та  українські народні хіти дістали нове  прочитання, оригінальні інтерпретації  юних талантів.

          Кожен музичний регіон   Львівської області був представлений на  доброму фаховому рівні. Зокрема, необхідно зазначити ріст камерної виконавської  культури  струнників, піаністів,  духовиків та ударників  Львівського та Жовківського куща, а також добру репрезентацію камерного виконавства народними інструментами   Стрийського регіону.

           Таким чином, даний конкурс виявив строкатість розвитку  камерної виконавської культури у різних  музичних школах Львівщини і наштовхнув на ряд важливих  міркувань щодо подальшого розвитку  виконавського мистецтва юних музикантів.

            Насамперед педагоги, що готують виконавців на  конкурси, зокрема ще не сформованих музикантів –  учнів середньої ланки музичного навчання,  повинні розуміти, що саме їх учні представляють   педагогічну школу кожного з них. Якщо вона є учень яскраво і фахово  виявляє свої таланти. Якщо її немає, учень яскраво, але не зажди професійно виявляє свій талант. Особливо це виявляється  саме у камерному виконавстві, яке є інтелектуальним виконавським жанром, у якому  має гармонійно пов»язуватись технічність, музикальність, художній задум, здатність до тонкого ансамблевого музикування. Саме на  це має бути спрямована робота  педагога. Педагоги покликані   шліфувати  юнацький талан, привчати до  виконавської культури, як художньої так і технічної, а не лише репрезентувати його ( талант) як  атракцію.  Підбираючи репертуар на конкурс, педагог повинен  орієнтуватися  не лише  на технічний  рівень учня, але й на його художньо-інтелектуальні здібності  –  наявність образної уяви, спосіб мислення, здатність до глибоко переживання музики. Саме на такому рівні виконання були представлені інтерпретації творів юними музикантами Жовківської дитячої школи мистецтв у складі Бей Г., Сковронської Л., Недзельської Ю. ( Гранд-Прі), Львівської державної музичної школи № 8 інструментальний ансамбль у складі Бронзей С., Чума А., Мисак Я., Остапчук Д., Мауех Ю., Дівіна М. (1 місце), Львівської музичної школи № 10 дует флейтистів  у складі Довгань А. Чучко Є. ( 1 місце), Трускавецької дитячої школи мистецтв ім. Р.Савицького у складі Гринаш О. Лесик П., Салій В., Царіца Р. ( 2 місце), Сокальської дитячої школи мистецтв ім. В.Матюка струнний квартет у складі Міщій С., Зубкова Є. Грем А., Михальов В. ( 2 місце).

          Отже, конкурс показав, що талантів на Львівщині дуже багато. Чим здібніша дитина,  тим вона вимагає  більшої праці, віддачі від педагога.  Від педагога залежить чи піде юний музикант у мистецьки світ, чи залишиться осторонь від нього. Доторкнувшись до музичного інструменту людська душа прагне продовження звукової  краси. Одвічне завдання вчителя музики  відкрити і дати інструментарій виявлення цієї краси  юному музиканту.

          В контексті даних рефлексій кожний  конкурс для кожного учасника, не залежно від нагород, є кроком до його артистичного зростання. Чим більше він здійснить цих кроків, тим ближче він буде до гармонії музики. Спрямованість цього  шляху, особливо у  періоді шкільного музичного навчання,  визначає педагог. Таким чином, проведення різноманітних конкурсів  та, зокрема  конкурсу інструментальних ансамблів малих форм  серед учнів старших класів  музичних навчальних закладів, сприяє розвитку  їх  фахової культури, розширює та формує їх виконавський світогляд, поглиблює їх музичний талант.

    

 

          Грудень 2015                                         

                                                                                                Доктор педагогічних наук,

                                                                                                професор кафедри скрипки

                                                                                                Львівської національної

                                                                                               музичної  академії ім..М.В.Лисенка

                                                                                                Андрейко О.І.  

Переглядів: 594 |

^НА ПОЧАТОК

Дипломанти обласного огляду-конкурсу інструментальних ансамблів малих форм 

( 11 сторінок )

Переглядів: 573 |

^НА ПОЧАТОК
Форма входу
Категорії розділу
НОВИНИ [329]
КОНКУРСИ 2022
КОНКУРСИ 2022
КУРСИ
ВЕБІНАРИ 2022
Акрополіс
Календар
Святковий календар. Спілкуємося українською мовою
Календар
«  Січень 2016  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
facebook.com
ЛОДА
МКУ
УКФ
Методичний центр
Рада директорів
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0